Vinařství

Pálava je národní klenot

Není mnoho míst, kde se člověk cítí tak dobře, jako na Pálavě. Ovšem jsou chvíle, kdy se cítí člověk na Pálavě ještě lépe. Drží-li v ruce skleničku s lahodnou a kořenitou Pálavou, dostává se mu pocitů, které lze jen těžko popsat. Proč?


Jakub Adámek Jakub Adámek, 7. 12. 2017
Všude dobře, na Pálavě nejlíp

Pálavu osídlili už pravěcí lidé a nechali nám o tom důkaz v podobě sošky pojmenované dle místa nálezu – Věstonická Venuše. Na Pálavě se líbilo i Římanům, X. legie si zde udělala opěrný bod pro své výpady na sever. I Templáři měli na tomto místě svá sídla. Sirotčí Hrádek se svým smutným osudem je toho důkazem.

Nechme historii historií a věnujme se současnosti.Vestonicka venuse edit

Otec Pálavy

V roce 1953 začal pan Ing. Josef Veverka svoji práci na šlechtění nové odrůdy révy vinné. Pro šlechtění si vybral dobře plodící Muller Thurgau a aromatický Tramín červený, který dozrává do dobrých cukernatostí. Jeho práce byla korunována úspěchem v roce 1977, kdy byla Pálava zapsána do státní odrůdové knihy, čímž se stala uznanou moštovou odrůdou pro výrobu jakostních vín.

Terroir Pálavy

Pálava jako nová odrůda si začala rychle nacházet oblibu mezi vinaři a její rozšiřování probíhá do dnes. U nás se nyní pěstuje v podstatě všude a najdete ji v malé míře i na Slovensku. Jak už všichni víme, prostředí Pálavy má unikátní terroir v Evropě a proto se tu pěstuje víno už od nepaměti. Vápencové kopce v kombinaci s vlhkostí z nedalekých Novomlýnských nádrží dávají místu vše, co potřebují. Spekulaci o tom, jestli první vinohrady sadili Římané, nebo se prokazatelně sadili v 9. století za dob Velkomoravské říše si necháme na jindy. Faktem je, že dnes je Pálava vinařským rájem a vinohrady ruku v ruce se zkušenými enology dávají jedny z nejlepších vín ceněných i v zahraničí. Ač píši o Pálavě, zmínit musím alespoň odrůdu Ryzlink vlašský, která je tu prostě doma.

Pálavy z Pálavy

Svůj domov si tu našli i Pálavy, které jsou dnes jedním z nejžádanějších vín na trhu. Pokud jste vínomilci a rádi testujete, můžete si porovnat Pálavy z různých tratí od různých vinařů. V naší nabídce aktuálně máme:


Napsal:

Jakub Adámek, 7. 12. 2017

 


zpět na výpis článků 

Máte zájem o zaslání newsletteru?

Chcete být infomováni akcích a novinkách? Abychom Vám mohli newsletter zasílat, potřebujeme váš souhlas se zpracováním osobních údajů (zde pouze e-mailová adresa). Souhlas udělíte vložením e-mailu a kliknutím na tlačítko. Všechny detaily i vaše práva zde.

Sledujte nás:

S láskou k vínu provozuje

Krobelus s.r.o.
Masarykova 118, 664 42 Modřice
IČ: 262 66 245

 Zobrazit na mapě

Obchodní podmínky • Reklamační řád • Osobní údaje

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line;
V případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

© 2017 - design 321design
360° produktová fotografie MOD4.cz
E-shop Reperio

 

NAHORU